School Forum

The school forum is a formal advisory and decision making body for the allocation of funding for schools in Darlington. The key roles are:

  • To be consulted upon changes to the funding formula proposed by Darlington Borough Council
  • To decide upon the allocation of funding for centrally held budgets
  • To give a view upon a number of areas including: 
    • contracts for the provision of services to schools
    • the minimum funding guarantee
    • financial arrangements for special educational needs
    • financial arrangements for education out of school
    • financial arrangements for early years

Future Meetings

  • 09/10/2018
  • 15/01/2019
  • 12/03/2019
  • 21/05/2019

All meetings take places at the Town Hall at 2pm.

Next Meeting

22 May 2018

Previous Meetings

Membership

Terms of reference [pdf document]

Maintained Schools

Nursery schools:

Julia Thompson – Borough Rd Nursery School (Substitute Neil Parker – George Dent Nursery School)

Primary schools:

Shirley Welsh - Whinfield Primary School, Ann Pringleton – Corporation Road Community Primary School. (Substitute - Michelle Charlton - Whinfield Primary School)

Pupil referral unit:

Emma Hickerson - Rise Carr College (Substitute – Marie Mills - Rise Carr College)

Maintained Schools Governors

Primary schools:

Vacant

Academy Schools

Academy primary schools:

Peter King (Vice Chair) – Federation of Mowden Schools, Paula Ayto - Reid Street Primary School, Kelly-Ann Lyle – The Rydal Academy, Dominic Vizzard (St George’s Academy) Stuart Crowther (Mt Pleasant Primary), Marianne Taylor (St Bede’s RC Primary), (Substitutes – Libby Truby – The Rydal Academy, Ann Williams St George’s Academy, - John Armitage - The Rydal Academy, Kate Chisholm - Skerne Park Academy, Valarie Johnson – Corporation Road Primary, Gerry Mackowski – St Bede’s RC Primary).

Academy secondary schools:

Dean Judson (Chair) - Hurworth School, Maura Regan - Carmel College, Nicola Gibbon – St Aidan’s Academy, Kate Reid – Polam Hall School, Mike Fryer - Hummersknott Academy, (Substitutes – Glen Hart - Hurworth School, Mike Shorten - Carmel College, Stephanie Garthwaite – St Aidan’s Academy, Cllr Alan McNab - Hummersknott Academy)

Academy special schools:

Mike Butler - The Education Village (Substitute – Katheryn Stephenson - The Education Village)

Non School Members

Diocesan representatives:

Christine Large – St John’s C of E Primary School, Jennifer Moorhouse – Roman Catholic Diocese of Hexham & Newcastle (Substitute- Joe Hughes - Roman Catholic Diocese of Hexham & Newcastle , Wendy Aitken - High Coniscliffe CE Primary School)

16-19 education:

Paul Richardson - Head of 16-19

PVI early years providers:

Adrian Crompton - Danesmoor, Emma Calvert – William House Nursery (Substitute - Ian Maile - Flora House)

LEA observers:

Tony Murphy (Head of Education & Inclusion), Brett Nielsen (Finance Manager), Elaine Sayers (Finance Officer), Clerk (Finance Services)